هرمز/ ارنا- يقع مستنقع "آذيني" جنوب شرق مضيق هرمز بين إيران في الشمال، وسلطنة عمان والإمارات إلى الجنوب، ويعتبر من أروع الأراضي الرطبة الاستوائية في البلاد يبلغ مساحته أكثر من 500 هكتار ويتمتع بموقع جغرافي خاص ويحتضن الطيور المهددة بالانقراض في فصل الشتاء.

تالاب بین المللی آذینی

مجموعه تالابی آذینی در جنوب شرقی تنگه هرمز از شگفت انگیزترین تالاب های گرمسیری کشور و مجموعه ای از جنگل های مانگرو با دو گونه برتر حرا و چندل است. این تالاب یک پهنه ماندابی گلی، ماسه ای و بین جزر و مدی با خورهای بزرگ و کوچک و جزایر کوچک متفرقه است که توسط جنگل های حرا و چندل در حد فاصل ۲ رودخانه گز و هیوه پوشیده شده است.

این تالاب به لحاظ تنوع اکولوژیکی و ژنتیکی بسیار بالا با وسعتی بیش از ۵۰۰ هکتار و با موقعیت جغرافیایی خاص زیستگاه ارزشمندی برای نگهداری و حفاظت ویژه است و یکی از نواحی مهم زمستان گذرانی پرندگان در معرض خطر انقراض، همچون پلیکان پا خاکستری، حواصیل خاکستری، اکرت بزرگ و اکرت ساحلی، گیلانشاه، گیلانشاه ابرو سفید و گیلانشاه حنایی و… است. مردم محلی این تالاب هیچگاه پرندگان را شکار نمیکنند و پرندگان با امنیت کامل در این تالاب زندگی میکنند.

٢٩‏/٠٨‏/٢٠٢٣، ١٢:١٥ م

سمات

تعليقك

You are replying to: .