طهران/ارنا- محافظة كردستان هي منطقة جبلية، و يبلغ ارتفاعها حوالي ألفي متر فوق سطح البحر ويعتبر جبل شاهو في جنوب غرب المحافظة بارتفاع 3300 متر أعلى نقطة في المحافظة ومنطقة ألوت في بانه بارتفاع حوالي 900 متر وهي أدنى نقطة في المحافظة. وقد أدى هذا الاختلاف في الارتفاع إلى خلق مناخات مختلفة. مما لا شك فيه أن محافظة كردستان تتمتع بالعديد من المعالم الطبيعية والسياحية التي تجعل الزائرين يسافرون إلى هذه المحافظة الجميلةللتمتع بجمالها.

طبیعت بهاری کردستان

استان کردستان منطقه‌ای کوهستانی است که با ارتفاع حدود دو هزار متر از سطح دریا از مرتفع ترین استان‌های کشور به شمار می‌آید، میانگین سالانه بارندگی در استان معادل ۵۰۰ میلیمتر است و اختلاف ارتفاع بین بلندترین و پست‌ترین نقاط استان حدود ۲۴۰۰ متر است. کوه شاهو در جنوب غربی استان با ارتفاع ۳۳۰۰ متر بلندترین و منطقه آلوت در بانه با ارتفاع حدود ۹۰۰ متر کم ارتفاع‌ترین نقطه استان محسوب می‌شوند.

این اختلاف ارتفاع موجب به وجود آمدن اقلیم‌های متفاوت شده و این موضوع از نظر گردشگری حایز اهمیت است چرا که از نظر تنوع اقلیمی و وجود عوارض طبیعی و توپوگرافی، استان کردستان دارای جاذبه‌های متنوع و ارزشمندی است بی‌شک استان کردستان دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری است که مسافران را وا می‌دارد تا برای تماشای رنگین کمان رنگ‌های بهاری در فصل زیبای بیداری طبیعت به این استان زیبا سفر کنند و از زیبایی‌های آن بهره ببردند.

٠٣‏/٠٥‏/٢٠٢٤، ٧:٢٩ م

سمات

تعليقك

You are replying to: .